Перемога Коко Гофф у Саудівській Аравії та невдача Людмили Кіченок.
У суботу, 9 листопада, завершився останнє значуще змагання 2024-го року в жіночому одиночному тенісі. Підсумковий турнір у Ер-Ріяді доволі несподівано виграла американка Коко Гофф. У фіналі вона здолала китайську тенісистку Чжен Ціньвень. Про все по порядку.
Не зайвим буде нагадати, що Підсумковий турнір, відомий також як WTA Finals, відбувається наприкінці тенісного сезону і є головним змаганням для кращих тенісисток, які займають високі місця у рейтингу. У турнірі беруть участь вісім спортсменок, що здобули найбільшу кількість рейтингових очок протягом року. Цей турнір проводять щорічно з 1971 року, і його переможцями стали практично всі видатні тенісистки останніх десятиліть. З цього сезону права на проведення турніру придбали арабські шейхи, що означає, що до 2026 року найкращі гравчині світу змагатимуться в столиці Саудівської Аравії. З точки зору спортсменок, це стало позитивним моментом, оскільки призовий фонд змагання значно збільшився - до 15,25 мільйона доларів. Проте виникає питання, наскільки комфортно їм буде грати матчі посеред арабського робочого тижня, коли на відносно невеликій арені присутні лише кілька сотень глядачів. Як жартують, шейхи купили турнір, але не глядачів. Втім, ми не будемо знову піднімати тему впливу великих фінансів на спорт у цьому контексті.
Зрештою, традиційно, вісім тенісисток були поділені на дві групи, з яких по дві найкращих виходили до півфіналу, після чого у грі на вибування визначали між собою переможницю. Почнемо з групи, яка стартувала першою.
У Фіолетовій групі "нейтралка" Аріна Соболенко підтвердила статус фаворитки. У першому турі вона без проблем здолала суперницю, яка перед змаганням здавалася єдиною, хто за поточним рівнем гри міг поборотися з першою ракеткою світу. Підсумковий рахунок 6:3, 6:4 не відображає реальної переваги Соболенко. Жодної своєї подачі вона не віддала китаянці, та й брейкпойнт у тієї був лише один.
У другому матчі групи Жасмін Паоліні в напруженій боротьбі здолала Єлену Рибакіну, вигравши в двох сетах. Казахстанська тенісистка, яка має російське походження, відсутня на турнірах з кінця літа через травму спини, що суттєво вплинуло на її виступи. Рибакіна допустила надто багато невимушених помилок, і могла програти значно раніше, але й Паоліні не показала нічого особливого на корті. Проте, зрештою, їй вдалося здобути перемогу.
У другому турі на корт спочатку вийшли Рибакіна та Чжен. Дві потужні тенісистки спочатку обмінялися виграними сетами, а потім з'ясувалося, що на третю партію сил у казахстанки не залишилося. І на фоні цього, як часто буває у тенісі, суперниця спіймала свою гру та забрала у вирішальному сеті шість із семи геймів.
Соболенко у своєму матчі перемогла Паоліні у двох партіях. Незважаючи на схожий рахунок, як у грі Аріни з Чжен Ціньвень, певні варіанти у італійки були. Їй краще, ніж китаянці, вдавалася гра на прийомі, тому "нейтралці" не було так просто на своїй подачі. За рахунку 5:4 у другому сеті Паоліні на прийомі мала два сетболи, але використати жоден не вдалося, після чого її гра розвалилася, і до кінця зустрічі Жасмін змогла взяти лише два очки.
Після завершення двох турів у Фіолетовій групі стало очевидно, що Соболенко забезпечила собі перше місце, а Рибакіна втратила навіть теоретичні шанси на вихід у півфінал. Доля другого місця, що дає право на подальший прогрес, вирішувалася в зустрічі між Жасмін Паоліні та Чжен Ціньвень, але тут не було місця для інтриги. Китаянка безжально розбила свою опонентку з рахунком 6:1, 6:1, зайнявши другу сходинку в групі. Натомість Соболенко у матчі, який не мав турнірної ваги, поступилася Рибакіній у трьох швидких сетах.
У Помаранчевій групі події розгорталися набагато драматичніше. У своєму першому матчі Іга Свьонтек програла стартовий сет Барборі Крейчиковій, а в другому опинилася на межі поразки з рахунком 0:3, отримавши два брейки. Але раптово ситуація змінилася. Полька зуміла зрівняти рахунок і впевнено завершила партію з результатом 7:5. У третьому сеті вона вже не дала шансів суперниці, вигравши 6:2. Хто міг уявити, що той єдиний програний сет стане вирішальним для її виходу у півфінал?
Коко Гофф у американському дербі спокійно розібралася із Джессікою Пегулою, віддав тій лише 5 геймів. Через день так само впевнено Пегулу здолала й Крейчикова. Настільки невдалий виступ минулорічної фіналістки турніру, як виявилося, був пов'язаний із загостренням травми коліна, що призвело до зняття американки з Підсумкового.
Гра Свьонтек проти Гофф зовсім не була схожа на поєдинок двох тенісисток з топ-3 світового рейтингу. Якщо перші половини обох сетів рівень гри був просто посереднім, то кінцівки обох партій Іга вщент провалила. Коко змогла перемогти нещодавню домінаторку світового тенісу, незважаючи на 11 подвійних помилок! Цікаво, якби справа таки дійшла до третього сету, чи вдалося б американці повторити власне "досягнення" свого останнього матчу азійської серії проти Соболенко - 21 подвійну? Зате Гофф мінімально, але покращила свою жахливу статистику очних зустрічей проти Свьонтек. Тепер з 13-ти таких ігор вона виграла 2.
Через відмову Джессіки Пегули на корт вийшла перша запасна — Дар'я Касаткіна, щоб змагатися зі Свьонтек. Хоча спортсменка виступала без національного прапора, виглядало так, наче у неї все ж залишилися залишки совісті. Проте, до поєдинку вона виявилася зовсім не готовою, здобувши лише один гейм за 53 хвилини гри.
Коко Гофф та Барбора Крейчикова зустрілися в напруженій битві, де на кону стояли не лише їхні шанси на турнірі, а й майбутнє Іги Свьонтек. Для продовження боротьби полякам була необхідна тільки перемога американки. Проте Коко не змогла виправдати ці очікування. Хоча вона покращила свою подачу в порівнянні з попереднім поєдинком, в розіграшах їй не вистачало впевненості. Наприкінці обох сетів Гофф програвала свою подачу, а потім безрезультатно намагалася зупинити потужні подачі чешки в кожному геймі. В результаті перемога дісталася Крейчиковій з рахунком 7:5, 6:4.
Отже, переможцем Помаранчевої групи стала Барбора Крейчикова, яка перед початком турніру була сприймалася як явний аутсайдер. Наприкінці сезону свіжість знову виявилася вирішальною на Підсумковому турнірі, оскільки чешка провела значно менше матчів у 2024 році в порівнянні зі своїми суперницями. Друге місце за кількістю виграних сетів зайняла Коко Гофф. Тим часом, обидві фіналістки минулого року - Іга Свьонтек та Джессіка Пегула - завершили свої виступи вже після групового етапу.
Чжен Ціньвень - Барбора Крейчикова - 6:3, 7:5
Вивіска першого півфіналу обіцяла бути захоплюючою. Дебютантка Підсумкових турнірів змагалася проти явної аутсайдерки, що не відповідала жодним прогнозам. Атмосфера на корті нарешті наповнилася справжнім тенісним духом, адже вільні місця на трибунах виявилися в дефіциті. Перший сет продемонстрував, чому Крейчикова була в списку аутсайдерів. Велику кількість простих помилок, в поєднанні з відмінною подачею Чжен, гра перетворилася на легку перемогу китаянки в цьому сеті. А коли чешка програла дві свої подачі на старті другої партії, опинившись у невигідному становищі 0:3, здавалося, що результат матчу вже визначений.
Проте в цей момент перша подача Чжен Ціньвень зникла, а Крейчикова стала демонструвати менше помилок. Її гра не була ідеальною, але навіть невелике покращення дозволило змінити рахунок з 0:3 на 4:3. Розпочалася справжня боротьба характерів, у якій чешка не витримала довго. Відстань до тайбрейку зменшилась, коли вона мала перевагу 30:0 на своїй подачі, але раптово дала збій, програвши чотири очки поспіль і, відповідно, гейм. Після цього Чжен вирвалася вперед, взявши свою подачу, і вийшла до фіналу, ставши лише другою китаянкою в історії, яка досягла такого успіху.
Коко Гофф - Аріна Соболенко - 7:6(4), 6:3
Поточний матч став 9-м в очному протистоянні суперниць, і до п'ятниці рахунок між тенісистками був рівним - 4:4. Соболенко виходила на півфінал у статусі фаворитки, але й близько не продемонструвала гру, гідну першої ракетки світу. Важко навіть пригадати, коли востаннє за весь поєдинок "нейтралка" не виконала б жодного ейсу. Це значно полегшило завдання американці, яка намагалася діяти виключно від оборони, зрозумівши, що гра у суперниці не йде. Проте у першій партії Соболенко все одно дісталася до подачі на сет і благополучно її не взяла. А на тайбрейку Гофф заробила одразу п'ять сетболів, і з четвертого забрала партію.
У другому сеті перевага американської тенісистки стала ще більш виразною. Вона вміло контролювала м'яч, очікуючи на помилки суперниці без прапора. Часто це приносило їй успіх. Що стосується подачі Соболенко, то ситуація була зовсім незрозуміла – з п'яти геймів на її подачі у другій партії вона змогла виграти лише один. Тож не дивно, що Гофф, зробивши ще один брейк, впевнено вийшла вперед. Українські вболівальники, безумовно, були задоволені цим. Американка, у свої 20 років, стала наймолодшою фіналісткою Підсумкового турніру з 2010 року, повторивши досягнення Каролін Возняцької.
Коко Гофф против Чжен Ціньвень завершился со счетом 3:6, 6:4, 7:6(2).
Фінал, безперечно, став яскравою окрасою турніру завдяки своєму інтригуючому сюжету та численним несподіваним поворотам. На жаль, рівень гри, яку продемонстрували дівчата, залишав бажати кращого. Перший сет видався досить рівним, з напруженою боротьбою на кожній подачі та багатьма невикористаними брейкпойнтами. Восьмому геймі Чжен Ціньвень вдалося нарешті здійснити брейк, після чого, хоч і з деякими труднощами, вона змогла втримати свою подачу та виграти сет.
У другій партії Гофф вирішила змінити стратегію на корті, переходячи від обережного стилю гри до більш агресивного. Це спочатку призвело до низки помилок і рахунку 0:2 та 1:3. Проте, раптом американка знайшла свою гру! Вона виграла чотири гейми підряд, і хоча не подала на сет, змогла впевнено зробити брейк і зрівняти рахунок за партіями.
Було зрозуміло, що тенісистки відчувають втому, і вирішальний сет мав бути за тією, хто зможе проявити хоч якусь стабільність. Однак з цим виникли суттєві труднощі. Невимушені помилки сипалися одна за одною, наче з рогу достатку. Проте, після брейку в середині партії, Чжен вийшла подавати на матч з рахунком 5:4, але зробила все можливе, щоб програти цей гейм. Ледь утримавши свою подачу, суперниці змогли дістатися до тайбрейку. І саме в цей момент важливо було згадати про стабільність. Гофф продемонструвала блискучу гру в перших шести розіграшах і впевнено завершила матч своєю перемогою.
Коко стала сьомою представницею США, яка здобула перемогу на WTA Finals. Вона заробила 1300 очок у рейтингу та близько п'яти мільйонів доларів, при цьому утримуючи третє місце в рейтингу. Її фінальна суперниця піднялася з сьомого на п'яте місце. Лідерки залишилися без змін - це Аріна Соболенко та Іга Свьонтек.
Паралельно з одиночним, у Ер-Ріяді проходив Підсумковий парний жіночий турнір. Для українських шанувальників тенісу він мав особливу цікавість, адже серед учасниць була наша співвітчизниця Людмила Кіченок. Вона виступала зі звичною напарницею Альоною Остапенко. Українсько-латвійський тандем був навіть посіяний під першим номером.
Перший матч пари Кіченок / Остапенко проходив проти одних з головних претенденток на перемогу за версією букмекерів, Синякової та Таунсенд. Україно-латвійський дует демонстрував впевнену гру в першому сеті, вигравши його з результатом 6:3. Початок другої партії також обіцяв успіх — вони зробили брейк у першому геймі. Проте через кілька подвійних помилок Остапенко не змогла закріпити свою подачу, незважаючи на можливість виграти гейм. Як це часто буває в жіночому тенісі, після такого розчарування команда швидко опинилася в ситуації 1:4, і в результаті друга партія закінчилася перемогою суперниць з дзеркальним рахунком.
У всіх турнірах WTA, за винятком Шоломів, третій сет у парному розряді проходить у формі супертайбрейку, де для перемоги необхідно набрати десять очок. У цій вирішальній частині матчу ситуація змінювалася постійно, поки рахунок не став 9:8 на користь Кіченок та Остапенко. В критичний момент, коли приймали подачу суперниць, вони продемонстрували активну гру. Людмилі лишалося лише реалізувати простий драйв-воллей на сітці для перемоги. Проте, українка не влучила за довжиною, а наступні два очки комбінація просто віддала суперницям.
Врешті-решт, один єдиний програш вивів з гри весь турнір, адже після цього фіаско в наступних двох зустрічах пара Кіченок / Остапенко не демонструвала тенісного мистецтва, а лише страждала на корті, здобувши всього по чотири гейми в кожному матчі та безславно покинувши Ер-Ріяд.
Зрозуміло, що без участі нашої тенісистки парні змагання мало кого цікавлять серед українських уболівальників, тож далі наведемо виключно їхні результати.
Габріела Дабровскі та Ерін Рутліфф зустрілися з Ніколь Меліхар і Еллен Перес, здобувши перемогу з рахунком 7:6(7), 6:1.
Катерина Синякова та Тейлор Таунсенд здобули перемогу над Чан Хао-Чін і Веронікою Кудерметовою з рахунком 6:0, 7:6(5).
Габріела Дабровскі та Ерін Рутліфф перемогли Катерину Синякову і Тейлор Таунсенд з рахунком 7:5, 6:3.
Канадсько-новозеландський тандем взяв реванш у своїх суперниць за поразку у фіналі Вімблдона цього року. Дабровскі та Рутліфф не зазнали жодних поразок на Підсумковому турнірі, здобувши максимальні 1500 очок кожна. Тепер вони займають друге та третє місця у рейтингу пар WTA. Людмила Кіченок, після невдалого виступу, опустилася на одну позицію і тепер займає четверте місце. Лідерство, незважаючи на поразку у фіналі, залишається за Катериною Синяковою.
Ті, хто захоплюється тенісом, можуть не переживати про нудьгу. У неділю, 10 листопада, відбудеться Підсумковий турнір серед чоловіків. Змагання в Турині стартують о 15:00 матчем між Карлосом Алькарасом та Каспером Руудом.